Lokumun Faydaları

Gönderen aysu 30/01/2019 0 Yorumlar

Lokumun Faydaları

Dünya genelinde Turkish Delight olarak ün yapan lokum günümüzde kız isteme törenlerinin, nişan, söz, sünnet gibi özel davetlerimizin baş tacı olarak belirtebileceğimiz tatları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kahve yanlarında atıştırmalık olarak ya da evimize gelen misafirlere özel ikram olarak sunulan lokum çeşitleri bulunmaktadır.

Lokumun Tarihi Geçmişi

Geleneksel bir tat olarak niteleyebileceğimiz ve ham maddesinde su, şeker ve nişastanın olduğu lokumun evveliyatı Osmanlı Devlet'ine kadar dayanmaktadır. Lokumun tarihi serüvenine bakılırsa 1500'lü yıllara kadar inmek gerekmektedir. Osmanlı Devlet'inde boğaz ağrılarında rahatlama hissi verdiği için mucize tatlı diye isimlendirilen lokumun faydaları saymakla bitmez. Ancak lokum ilk olarak 1500'lü yıllarda Anadolu'da üretilmeye başlamıştır. Akabinde 1700'lü yıllara gelindiğinde Osmanlı'nın egemen olduğu tüm topraklara yayılmıştır.

Lokumun İnsan Vücuduna Faydaları

Günümüzde şekerin insan sağlığı için tehdit edici bir unsur olduğu gerçeği var iken ve lokumun temel unsurlarından biri şeker iken insan sağlığına enteresan bir şekilde faydalı olduğu bilinmektedir. Peki, bu mucize denilen tatlının faydaları nelerdir. Lokum vücutta buluna yara, çıban gibi cilt hastalıklarının iyileşmesinde etkilidir. Ayrıca böbrek hastalarında besin atıkları olarak ortaya çıkan ürik ait ve kreatin gibi maddelerin yakılmasında etken rol oynar. Çünkü lokumun içinde yer alan nişasta ve diğer yüksek orandaki karbonhidratlı besinler bu maddelerin yanmasına yardımcı olur. Özellikle vanilya veya kakaolu lokumlar bu hastaların tercih ettiği lokum türleridir. Kısaca lokum ölçülü tüketildiği sürece son derece sağlıklı ve besleyici bir tatlıdır.

Lokum Çeşitleri

Kahve yanlarının vazgeçilmez tatlarının başında gelen lokum çeşitleri her geçen gün çoğalmaktadır. En bilinen ve en çok tercih edilen lokumların başında sade lokum, çifte kavrulmuş lokum, meyveli lokumlar, meyveli kuş lokumları gelmektedir. Ancak bunların yanında spesiyal olarak isimlendirilen içerisine bal, gül yaprakları, Antep fıstıkları, pekmez, tarçın, ceviz, fındık, Hindistan cevizi gibi farklı tatlar konarak hazırlanan çok çeşitli lokumlar bulunmaktadır. Lokum siparişi verdikten sonra güneş ışığından koruyarak, serin ve kuru yerde muhafaza ederseniz uzun süre bayatlamadan tüketebilirsiniz.

Bir Yorum Yap